Praca w McDonald's

Dyspozycyjność

Przy podpisywaniu umowy określamy swoją dyspozycyjność, czyli ramy czasowe w jakich gotowi jesteśmy przychodzić do pracy. Są to określone dni tygodnia i godziny. Na tej podstawie ustalany jest grafik. Zajmuje się nim zazwyczaj osoba odpowiedzialna za kadry. Grafik ustalany jest co najmniej na 4 dni przed nowym tygodniem pracy.

System szkoleń

Podstawowy pracownik w restauracji zajmuje się cała gamą rzeczy, od stania na kasie, poprzez pracę w kuchni, aż po sprzątanie i utrzymanie w porządku otoczenia. Każdy pracownik ma być na tyle uniwersalny, aby móc zastąpić każdego kolegę czy koleżankę w razie potrzeby.

W McDonald's każda osoba przechodzi szereg szkoleń. Z powodów bezpieczeństwa bez odpowiedniego szkolenia nie można pracować na danym stanowisku. Przejście odpowiedniej ilości szkoleń świadczy o wartości danego pracownika i jest wyznacznikiem jego umiejętności.

Support

Niektóre restauracje w sieci McDonald's mogą wymieniać się na jakiś czas pracownikami. Są to tak zwane supporty. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w chwili przybycia do pracy pracownik jest informowany o tym, aby udał się do innej restauracji w danym mieście, gdyż jest tam potrzebna pomoc (np. niespodziewanie duży ruch lub urlop zdrowotny któregoś z pracowników). Dokładniejszych informacji o supportach szukać najlepiej w danej konkretnej restauracji, w której planujemy pracować.   

Zmiany

W McDonald's zmiany mogą trwać do 12 godzin. Pomiędzy wyjściem z pracy a ponownym przyjściem musi zostać zachowany odstęp minimum 11 godzin. Restauracje otwarte są siedem dni w tygodniu i w prawie wszystkie święta. Za pracę w weekendy i święta nie ma dodatku do wypłaty. Jedynie za prace po godzinie 23:00 pracownikowi należy się dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej.